“Rodičia dajte si pozor na svoje deti!!! Po meste jazdí čierna dodávka, ktorá unáša deti a láka ich na cukríky!!! Teraz to zažila kamarátka mojej kamarátky!!!” Podobný text je vám asi známy, pretože desaťročia koluje po slovenskom, českom, maďarskom ale aj poľskom internete, len s rôznymi obmenami.
Pôvodne sa jednalo o tzv. mestský mýtus/legendu (moderne: urbánnu legendu). História tohto výmyslu siaha až do 80. rokov. Ľudia si kedysi hovorili strašidelné, mystické príbehy, ktoré sa medzi nimi rozšírili. Pôvodná legenda hovorila o čiernej sanitke, ktorá unáša deti. Ako medzi sebou ľudia rozprávali tieto príbehy, každý si príbeh prispôsobil a vznikli rôzne varianty, napr. zo sanitky vznikla dodávka, z bielej dodávky bola čierna… Menili sa aj obete – niekedy sú to deti, inokedy dievčatá. Viac o vzniku tejto legendy si môžete prečítať aj v knihe Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, ktorá dokumentuje české povesti a fámy.
Vďaka rozšíreniu internetu do domácností a vzniku sociálnych sietí sa táto legenda dostala na internet a je to jeden z najstarších hoaxov, ktoré sa na sieti objavujú.
Aj po desaťročiach majú obrovský úspech a mnohí im dodnes veria. Opäť sa stretávame s rôznou variantou, ale základ príbehu ostáva zachovaný – vozidlo unáša deti alebo prenasleduje dievčatá. Mení sa farba vozidla z bielej na čiernu/tmavú, miesto činu a typ vozidla: dodávka/sanitka. V niektorých verziách kvôli dôveryhodnosti a aby príbeh vyznel autenticky, pridajú aj konkrétnu značku auta, prípadne pridajú opis zloducha, napr. “muž oblečený celý v čiernom”. Vďaka sile sociálnych sietí dokáže tento výmysel úplne zaplaviť internet.
Záhadná dodávka, ktorá obťažuje dievčatá, či unáša deti sa vyskytuje v rôznych kútoch Slovenska, ale aj v okolitých štátoch.

O väčší rozruch sa tento rok v januári postarala pani Katarína z obce Čachtice, ktorá zverejnila status o tom, že čierna dodávka prenasledovala jej 13-ročnú dcéru, ktorá bola na prechádzke s kamarátkou a so psom. “Dodávka mala otvorené bočné dvere, vyskočil spolujazdec, oblečený celý v čiernom ktorý začal utekať,” vyjadrila sa Katarína v reportáži TV JOJ. Dievčatá vraj zachránila slepá ulica, ktorá ústi do úzkeho mostíka, ktorý sa nedá prejsť autom. Ako dievčatá pribehli domov a vyrozprávali príbeh, matka dievčaťa kontaktovala políciu. Autorka príspevku tvrdila, že polícia prišla a zapísali si len mená dievčat a hliadka odišla.
Ku prípadu sa vyjadrila aj Polícia SR: „Spojili sme sa preto s Polícia SR – Trenčiansky kraj, ktorá nám potvrdila, že nič také jej nebolo hlásené. Ide preto o hoax, ktorý jednoznačne šíri paniku. Pomaly sa začal objavovať aj v iných statusoch, a tiež na Instagrame. Za pár hodín má už takmer 6 000 zdieľaní, takže sa reálne zobrazil desiatkam tisíc ľudí.” Polícia na Facebooku napísala, že “aj keď v prípade dodávok, ktoré unášajú deti sa v drvivej väčšine takmer vždy jedná o hoax, každé, čo i len najmenšie podozrenie vždy preveríme a boli by sme prví, ktorí by verejnosť informovali o takejto závažnej udalosti. Apelujeme na to, že používatelia sociálnej siete Facebook už musia v dnešnej dobe rátať s tým, že sa jedná o masovokomunikačný kanál, ktorý oslovuje tisíce ľudí a počítať aj so zodpovednosťou pri šírení nepravdivých alebo skresľujúcich informácií, ktoré môžu u verejnosti vyvolať paniku.”
Zaujímavosťou tohto príbehu je ale to, že krátko predtým ako sa vraj tento incident udial, dievčatá boli varované pred “nebezpečnou bielou dodávkou, ktorá má prenasledovať dievčatá”.
Ďalšie podobné statusy sa objavovali aj v minulosti, väčšinou sú plné gramatických chýb.
“Ľudia v dávajte si pozor na svoje deti.. v okolí Ihľan a Toporca sa pohybuje čierna oktávia značka SN.. berú deti tak 10-16 ročne.. Možno už aj zmenili auto.. údajne sú 3.. 2 ženy a muž.. lákajú deti dávajte si pozor!! Pohybovať sa môžu už aj v našom okolý buďte opatrní!! A davajte si pozor ešte aj na fake policajné autá berú ľudí aj za pomoci pút pomáhajte si ľudia a zdieľajte to!!”, kolovalo po internete. Polícia ani v tomto prípade neeviduje žiadny oznam o únose alebo o pohybe podozrivého auta. Informáciu preverila polícia v rámci celého Prešovského kraja a označila ju za hoax.

Podobné hoaxy vznikali na celom Slovensku. Prinášame vám zopár z nich:
- V Nitre vraj úradovala biela dodávka s mužom v modrej bunde pri Lidl: https://mynitra.sme.sk/c/22042996/po-nitre-sa-opat-siri-informacia-o-dodavke-ktora-unasa-deti.html
- Na Orave, konkrétne v obci Rabčice mal šofér bielej dodávky s ŠPZ PT lákať žiakov na cukríky: https://www.zilinak.sk/prispevky/13253/internetom-sa-siri-falosna-sprava-ze-na-orave-sa-snazia-unasat-deti-v-bielej-dodavke
- V Petržalke vraj muži s ruským prízvukom naháňali dievčatá na čiernom aute VW Passat. Naháňačku mala zažiť “kamarátka našich dievčat” a “synovej priateľky kamarátka” – toto sú typické znaky pre hoax. https://www.cas.sk/clanok/351738/panika-na-facebooku-ludia-varuju-pred-najhorsim-ak-je-toto-pravda-ani-nevychadzajte-von/
- Hoax o únose detí zdieľala aj oficiálna Facebook stránka mesta Brezno. Údajný únos sa mal udiať v Trnavskom kraji a v Brusne na autobusovej zastávke, kde sa muži v čiernej dodávke pokúsili uniesť chlapca. (pozn. v oboch prípadoch sa jedná o hoax.) https://zive.aktuality.sk/clanok/137644/mesto-ludi-strasilo-hoaxom-chybu-si-nechcelo-priznat-policia-straca-trpezlivost/
Ku hoaxom sa pravidelne vyjadruje aj Polícia na svojej oficiálnej Facebookovej stránke: “Za posledných 20 rokov nebolo na Slovensku unesené dieťa treťou osobou. V súvislosti s únosmi maloletých osôb dochádza výlučne k tzv. rodičovským únosom.”
Polícia taktiež varuje, že šírenie poplašnej správy je trestný čin.